Upcycling, czyli jak zrobić coś z niczego


Upcycling,

Upcycling to nurt, który od kilku lat jest niezwykle popularny przede wszystkim we wnętrzarstwie. Na czym dokładnie polega? Dlaczego coraz więcej ludzi się tym interesuje? Powodów jest kilka.


Upcycling to mówiąc najprościej tworzenie z rzeczy starych, wydawałoby się nieprzydatnych, przedmiotów użytecznych. Idea ta została przedstawiona przez Riemanna Verlaga w 1999 roku, a do rozpowszechnienia jej przyczynili się William McDonough oraz Michael Braungart w 2002 roku, autorzy książki „Cradle to Cradle: Remaking the Way We Make Things”.


Jednym z najbardziej popularnych przykładów upcyclingu z ostatnich lat jest wtórne wykorzystywanie palet. Robi się z nich stoliki, ramy łóżek, siedziska, ale także donice na kwiaty czy kuferki na drobiazgi. Jednak stworzyć coś nowego można również z mniejszych, zupełnie niepozornych przedmiotów, które znajdują się w każdym domu.


Słoik jest jednym z najczęściej wykorzystywanych produktów. Możesz zrobić z niego świecznik, wazon na kwiaty, kolorowy kubek na długopisy, a nawet żyrandol!
Plastikowa butelka typu PET, jakich mnóstwo wykorzystujesz kupując wodę mineralną czy napoje, też może zmienić się w piękną dekorację. Wystarczy odrobina wyobraźni i stworzysz z niej stylową doniczkę.
Nawet rolce po papierze toaletowym można nadać drugie życie. Przy odrobinie pomysłowości zmienisz ją w małe pudełko na prezent czy ciekawą dekorację dziecięcego pokoju.
Upcycling ma dwie ważne zalety: nie wydajesz niepotrzebnie pieniędzy na nowe produkty oraz ograniczasz produkcję odpadów. Ponadto wymyślanie, tworzenie i wykonywanie z rzeczy już istniejących czegoś zupełnie nowego to ogromna satysfakcja i dużo radości.