O firmie Topaz


sieć polskich sklepów spożywczych topaz - ulubione miejsce na zakupy dla twojej rodziny!

Jest rok 1993. Zbigniew Paczóski, młody przedsiębiorca z Sokołowa Podlaskiego, otwiera pierwszy sklep spożywczy TOPAZ na ulicy Kolejowej w tym samym mieście, w którym zaopatruje okolicznych mieszkańców w podstawowe artykuły spożywczo-przemysłowe. I tak właśnie powstała Sieć TOPAZ, która przez kolejne 25 lat istnienia wypracowała wysoki standard placówek handlowych i atrakcyjną ofertę. A co za tym idzie – silną pozycję na regionalnym rynku, której nie zaszkodziła nawet ekspansja zagranicznych sieci handlowych.

– Kiedy ten sektor na rynku stawał się coraz bardziej zatłoczony, wydawało mi się, że konkurowanie przedsiębiorstwa z polskim kapitałem z firmą zagraniczną było nierealne. Jednak udało się. Każdy kolejny zbudowany i otwarty polski supermarket TOPAZ jest częścią marki, której sklepy odwiedza 1,5 miliona Klientów. Proponujemy ponad 35 tysięcy najwyższej jakości produktów od około 600 producentów i dostawców z całej Polski. Na uwagę zasługuje również fakt, że w programie lojalnościowym Karta Stałego Klienta w sklepie spożywczym TOPAZ – niezależnie od tego, czy znajduje się w Mińsku Mazowieckim, Siedlcach, czy Sokołowie Podlaskim, korzysta już ponad 350 tysięcy osób, z czego przynajmniej raz w tygodniu używa jej blisko 70% wszystkich posiadaczy – podsumowuje Zbigniew Paczóski, właściciel i twórca sukcesu Sieci Sklepów Topaz.
Największy rozkwit działalności firmy przypada na pierwszą i drugą dekadę XXI wieku. Wychodząc naprzeciw trendom oraz oczekiwaniom coraz bardziej wymagających Klientów, postawiono tu na nowoczesną politykę jakości usług. Sieć Sklepów spożywczych TOPAZ to obecnie ponad sto placówek (55 sklepów własne, 65 w sieci franczyzowej) w czterech województwach wschodniej, a także centralnej Polski (między innymi w Mińsku Mazowieckim, Siedlcach, Warszawie, Węgrowie czy Sokołowie Podlaskim).

Choć najważniejszym trzonem działalności TOPAZ są sklepy spożywcze, rozwijamy własne stacje benzynowe, punkty gastronomiczne TOP DRIVE, browar restauracyjny BROFAKTURA, galerię handlową, inwestycje deweloperskie. Ponadto dysponujemy również zakładem rozbioru drobiu, ciastkarnią NATALIA I SZYMON, a także markami własnymi OD SZYMONA (wędliny, alkohol) oraz szeregiem marek własnych wprowadzonych do sprzedaży z początkiem 2018 roku. Pozycję firmy potwierdzają liczne publikacje w pismach branżowych wraz z nagrodami, m.in. „Market roku” (przyznana w 2011, 2013, 2014, 2015, 2017, 2018 i 2019 roku),„Gepard Biznesu”, „Najlepiej Rozwijająca się Firma z Listy 2000 Polskich Przedsiębiorstw Rzeczpospolitej” czy obecność w rankingu „Diamenty Forbesa” (2011, 2012 rok).

Kolejne projekty inwestycyjne potwierdzają fakt budowy silnej pozycji Sieci Sklepów spożywczych TOPAZ na obszarze swojej działalności. Tylko w 2015 roku powiększyła się ona o kolejne sklepy w Nowym Mieście nad Pilicą, Mogielnicy, Raciążu, Dębem Wielkim, Repkach, Warszawie i Lubartowie, gdzie P.H.U. TOPAZ wybudowało także galerię handlową i bar TOP DRIVE. Przedsiębiorstwo nabyło też 100% udziałów w spółce SH Eden, która jest właścicielem blisko 1000 sklepów franczyzowych. W tym samym roku, do istniejącego magazynu centralnego w Wężach pod Sokołowem Podlaskim, dołączyło nowe Centrum Logistyczne Produktów Świeżych Topaz (o ogólnej powierzchni 20 tysięcy metrów kwadratowych przy możliwości wielopoziomowego składowania towaru). Jego siedziba w znakomitej lokalizacji na trasie Warszawa-Terespol  – w miejscowości Stare Opole pod Siedlcami sprawia, że firma stała się właścicielem jednego z największych centrów logistycznych w kwadracie Warszawa-Białystok-Brześć-Lublin.

Na początku 2016 powstał kolejny sklep TOPAZ, tym razem w Adamowie. Rok ten przedsiębiorstwo wykorzystało na wdrożenie wielu procedur wewnętrznych, które znacznie ułatwią jej funkcjonowanie w kolejnych latach. W kwietniu 2017 roku TOPAZ otworzył Park Handlowy TOPAZ w Sokołowie Podlaskim (z m.in. supermarketem TOPAZ, BricoMarche, RTV Euro AGD, KIK, CCC, apteką Prima) oraz nowy supermarket Siedlcach. W III i IV kwartale sieć otworzyła nowe punkty handlowe w Warszawie - w CH Ferio Wawer oraz na Rembertowie. Kolejne sklepy Topaz w 2018 roku otworzył w Mińsku Mazowieckim, Warszawie i Suchożebrach. W zaawansowanych stadiach przygotowań znajduje się również nowoczesne centrum logistyczne, które będzie mogło kompleksowo obsługiwać wszystkie działy asortymentowe dostępne w sieci.

 

Pozycja jaką udało nam się osiągnąć to efekt nieustannych wysiłków nad najlepszą ofertą czyli doskonałym asortymentem w atrakcyjnych cenach oraz wysokim standardem obsługi i aranżacji sklepów. Główny priorytet naszej sieci spożywczych sklepów to satysfakcja Klientów.

Zbigniew Paczóski, właściciel i twórca sukcesu TOPAZ

nagrody

Sieć sklepów Topaz jest laureatem licznych ogólnopolskich nagród i wyróżnień. Rozwój, osiągnięcia i działania firmy często opisuje  prasa branżowa, Topaz trafia też do prestiżowych biznesowych rankingów.

 • I miejsce w ogólnopolskim konkursie Market Roku 2017, 2015, 2014, 2013, 2011
 • Przeboje FMCG 2014
 • Tytuł „Wizjonera handlu” dla Zbigniewa Paczóskiego za działania w ramach Grupy Handlowej PL Plus
 • wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Market Roku 2012
 • Zbigniew Paczóski zwycięzcą plebiscytu „Człowiek Roku w Regionie 2012″ (plebiscyt tygodnika „Życie Siedleckie”)
 • Najlepiej Rozwijająca się Firma z Listy 2000 Polskich Przedsiębiorstw  „Rzeczpospolitej” 
 • Gepard Biznesu 2010, 2015
 • Certyfikat Dynamiczna Firma
 • obecność w rankingu Diamenty Forbesa 2011, 2012
 • wyróżnienie w konkursie Mazowiecka Firma Roku 2008 (Handel i Dystrybucja)
 • Nagroda Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego
 • tytuł Złotego Mecenasa Siedleckiej Kultury i Złotego Mecenasa Siedleckiego Sportu
 • „Złoty Orzech” dla Zbigniewa Paczóskiego za konsekwencję w działaniu w rozwoju polskiego handlu
 • "Market Roku 2017" za najlepszą ofertę produktów świeżych (Wiadomości Handlowe)
 • Nagroda marketingowa "Power of Content Marketing 2018" (dawne "Szpalty Roku" ) za innowacyjną książkę kucharską "Polska na widelcu"
 • "Najlepsze stoisko mięsne w Polsce" (2019) wg "Wiadomości Handlowych" dla sklepu Topaz w Sokołowie Podlaskim przy ul. Węgrowskiej 3