A czy Ty robisz przetwory?


A

Przetwory pozwalają nam zatrzymać smaki lata i cieszyć się nimi w jesienno-zimowych okresie, który nieuchronnie coraz bliżej. Nie wszyscy wiedzą, że sezon przetworowy zaczyna się już w maju i trwa do listopada dlatego wszyscy spóźnialscy, macie jeszcze czas!


Z uwagi, że jesteśmy na półmetku wakacji, a co za tym idzie także lata, przedstawiamy kalendarium na najbliższe miesiące, które na pewno zainspiruje Ciebie do przygotowania kilku słoiczków z ulubionymi owocami i warzywami. Z darów lata możemy wyczarować niemal wszystko -  od dżemów, konfitur, kompotów i nalewek owocowych, po kiszone lub marynowane warzywa.  


Lipiec to miesiąc, w którym zbiory owocowo-warzywne są najbardziej obfite, a najlepiej w roli przetworów sprawdzą się:
> wiśnie
> bakłażany
> cukinie
> fasolka szparagowa
> ogórki
> jagody
> maliny
> jeżyny
> porzeczki
> agrest




Lipcowe jagody będą świetnym urozmaiceniem prostego dania zwanego parzakami (lub parowańcami). Z delikatnym sosem waniliowym i soczystymi jagodami zrobią furorę!




Sierpień rozpoczęty, dlatego już na początku warto pomyśleć czym zapełnimy słoiczki. Proponujemy przede wszystkim:
> pomidory
> jabłka
> gruszki
> kurki
> borówki
> kalafior


Dla fanów pomidorów mamy prosty przepis na sok pomidorowy, który własnoręcznie przyrządzony będzie smakował najlepiej.
Pomidory myjemy, parzymy wrzątkiem i obieramy ze skórki, przepuszczamy przez sokowirówkę. Tak powstały sok przelewamy do butelek lub słoików, zakręcamy i pasteryzujemy około 25-30minut. Uzyskany sok naturalnie się rozwarstwia, tzn. miąższ pomidorowy pójdzie do góry, na dole pozostanie przejrzysty, jasny sok. Przed otwarciem soku wystarczy porządnie go wstrząsnąć.




Kiedy wrzesień, to już jesień, wtedy jabłek pełna kieszeń i… grzybów. Oczywistym wyborem będą także wrześniowe:
> gruszki
> śliwki
> winogrona
> papryki
> jarzębiny


Jarzębina? Tak! Jako konfitura zaskoczy niejedno podniebienie i świetnie sprawdzi się jako dodatek do deserów i przekąsek.




Skorzystaj z przepisu!
1-1,5 kg owoców jarzębiny,
1,8 kg cukru,
0,7 l wody


Wybieramy owoce dojrzałe, mogą być także mrożone. Myjemy i płuczemy owoce, następnie zanurzamy na 5-10 minut we wrzątku. Im dłużej jarzębina pozostanie w gorącej wodzie, tym więcej straci cierpkości. Czas na przygotowanie syropu: 0,6l wody dodajemy 1,7kg cukru i zagotowujemy. Do gotującego się syropu wkładamy porcjami owoce i przygotowujemy konfitury na małym ogniu nie doprowadzając do wrzenia. Gotowanie kończymy wówczas, gdy owoce są klarowne i nie wytwarza się piana. Tak przyrządzony wywar wystarczy przelać do słoików i gotowe.


Październik to już ostatni czas na przetwory. Królową października jest kiszona kapusta oraz późne jabłka, dynia czy pigwa. Przysłowie mówi „gdy październik ostro trzyma, zwykle potem ostra zima”, dlatego poza kapustą na mroźną zimę warto przygotować dynię w ostrzejszej niż zwykle wersji z dodatkiem imbiru i chili.




Pamiętaj, aby przed robieniem przetworów przygotować niezbędne do tego narzędzia. Słoiki wraz z nakrętkami powinny być wyparzone i suche. Zalewa musi zawsze przykryć wszystkie składniki, a konfitury i dżemy koniecznie dobrze zagotuj. Przetwory możemy pasteryzować odwracając słoiki do góry dnem lub przykrywając je grubym kocem i pozostawiając do ostudzenia. W sklepach Topaz znajdziesz nie tylko bazę do przetworów w postaci świeżych owoców i warzyw ale także bogaty wybór przypraw i słoików w różnych rozmiarach. Do 20 sierpnia w trwa promocja na przy zakupie 10 sztuk cukru cena za szt. wynosi 2,79 zł. 


Życzymy bogatego wypełnienia półek w domowych spiżarniach!