8 marca, czyli historia Dnia Kobiet


8

Dzień kobiet – skąd się wziął, kto go wymyślił i ustanowił, dlaczego obchodzimy go w marcu oraz kilka ciekawostek z różnych zakątków świata.


W 2021 roku 8 marca wypada w środę. Zadbajmy więc o nasze kobiety – żony, matki, córki i w piątkowy wieczór, zaraz po pracy czy szkole, doceńmy je choćby samą pamięcią o ich Święcie. Nie zawsze najważniejsze są prezenty. Czasami wystarczy kilka ciepłych słów, aby druga osoba wiedziała, że widzimy jej codzienne starania.


„Dzieje kobiety to dzieje najgorszej tyranii, jaką znał świat – tyranii słabego nad silnym.”


Ciężko o trafniejszy cytat wprowadzający do historii Dnia Kobiet. Autorem powyższych słów jest Oscar Wilde. Skąd tak właściwie wziął się 8 marca? Kto go wymyślił i dlaczego właśnie wtedy swoje święto obchodzą wszystkie Kobiety. Za pierwowzór Dnia Kobiet należy uznać wywodzące się ze starożytnego Rzymu Matronalia (dosłownie to święto zamężnych kobiet). Obchodzono je zawsze na początku marca. W tym właśnie dniu Rzymianie obdarowywali kobiety różnego rodzaju podarkami. Święto to było nierozerwalnie powiązane z nowym rokiem, ale również z kultem macierzyństwa oraz płodności.


Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet kryją jednak za sobą nieco mroczniejszą historię. 8 marca 1908 roku ulicami Nowego Jorku przeszło 15 tys. pracownic przemysłu odzieżowego domagających się praw politycznych i ekonomicznych. Marsz ten upamiętniał inny, zorganizowany w 1857 roku przez tę samą grupę zawodową. Pierwszy raz Dzień Kobiet oficjalnie obchodzony był 28 lutego 1909 roku, a ustanowiła go Socjalistyczna Partia Ameryki. Lata te były przełomowe dla walk o prawa Kobiet. Na przełomie 1909 i 1910 roku zainspirowane ww. marszami pracownice firm odzieżowych (głównie imigrantki) ogłosiły 3-miesięczny strajk, nazwany później „Powstaniem dwudziestu tysięcy”. 25 marca 1911 roku doszło do tragicznego w skutkach pożaru. W jednej z amerykańskim fabryk tekstyliów zginęło 146 osób - w tym 129 kobiet. Jednym z powodów tak dużej ilości ofiar było zamknięcie przez właścicieli wyjść z budynku fabrycznego. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło, a inne Państwa wzięły przykład idący z USA i zaczęły ustanawiać oficjalny Dzień Kobiet – na początku w różnych terminach, ale finalnie w większości miejsc dzień ten obchodzony jest do dzisiaj w marcu.




Obecnie Dzień Kobiet jest oficjalnym świętem w: Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Chinach, Kamerunie, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech i Zambii.


Nie wszędzie Dzień Kobiet obchodzony jest tak samo. Np. w Rumunii jest równoważny z Dniem Matki i 8 marca dzieci wręczają tam upominki swoim mamom oraz babciom. W Armenii zamiast Międzynarodowego Dnia Matki obchodzone jest święto Piękna i macierzyństwa. Jednak nie wyparło ono do końca Dnia Kobiet, dlatego obecnie w Armenii świętuję się Miesiąc Kobiet – od 8 marca aż do 7 kwietnia. Trzeba przyznać, że mają rozmach! We Włoszech oraz w Rosji najpopularniejszym upominkiem z tej okazji są gałązki akacji srebrzystej. W Portugalii i Rumunii organizuje się z kolei specjalne przyjęcia – tylko dla Pań! Nietypowym wyjątkiem jest Tunezja, w której kobiety świętują 13 sierpnia.


A jak to wyglądało za PRLu? Zapytajcie swoich babć! Możemy jedynie powiedzieć, że Dzień Kobiet był wtedy naprawdę mocno celebrowany, a wszystkie obywatelki dostawały od państwa artykuły codziennego użytku, takie jak mydło, kawa, ręczniki a na słynnym czerwonym goździku i rajstopach kończąc!