Zimowe gotowanie - czyli co jeść zimą


Zimowe

Gotowanie w zimowej odsłonie to nie lada wyzwanie. To czas, podczas którego wykorzystujemy jesienne dary zamknięte w zawekowanych słoikach. Nawet krótkie spacery przy minusowej temperaturze powodują wychłodzenie organizmu i wewnętrzną potrzebę rozgrzania. Oprócz wełnianych skarpet i ciepłego koca, najlepszym sposobem są rozgrzewające potrawy!




Zimowa dieta zdecydowanie powinna być bogatsza w tłuszcze i węglowodany. Dzięki większej liczbie dostarczanych kalorii, wzbogacamy organizm o niezbędną energię. Niezależnie od pory roku, na talerzu powinna znajdować się duża ilość owoców i warzyw, ale trzeba pamiętać, że nie każde z nich należy jeść zimą. W tym okresie najzdrowszymi warzywami są warzywa z grup korzeniowych, kapuścianych i strączkowych. Zarówno cebula jak i czosnek to naturalne antybiotyki, zwalczające pierwsze oznaki infekcji. Cebula dostarcza witaminę A, B i C, które są ukryte pod jej łuskami. Kto nie zna smaku syropu z cebuli? Jego właściwości niwelują całkowicie ból gardła oraz kaszel. Warto zrobić go samodzielnie!


SYROP Z CEBULI - chwila, moment i gotowy!

Do przygotowania syropu potrzebne są 2-3 cebule, miód i większe naczynie. Pokrojoną cebulę przekładamy do naczynia i zalewamy obficie miodem, po czym odstawiamy na całą noc. Po tym czasie syrop jest gotowy, a jego działanie jest wprost nieocenione!




Burak to kolejne warzywo, które powinno znaleźć się w zimowej diecie. Zawiera witaminę C, kwas foliowy, wzmacnia układ krwionośny, zapobiega anemii i normuje poziom cholesterolu. Zazwyczaj burak podawany jest formie ćwikły, startych buraczków lub barszczu. Dla wielu być może jeszcze nieznany w smaku jest sok lub chipsy z buraka. To pyszna i zdrowa przekąska, której przygotowanie jest równie proste.

 

CHIPSY Z BURAKA - nowy, zdrowy pomysł na Twoją przekąskę!
Umytego i obranego buraka kroimy na cienkie plastry. Można użyć tarki, dzięki temu plasterki będą równej i odpowiedniej grubości. Następnie układamy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i skrapiamy oliwą, posypujemy wybranymi przyprawami do smaku. Piekarnik rozgrzewamy do 180° i pieczemy buraka ok. 15 min. Po tym czasie należy obrócić je na drugą stronę i piec mniej więcej tyle samo czasu.

 



Różnego rodzaju kiszonki są źródłem kwasu mlekowego, który nie tylko chroni, ale także oczyszcza organizm i reguluje flotę bakteryjną. Wspomaga pracę jelit i tym samym normuje poziom cholesterolu. Niewiele osób wie, że warzywa poddane procesie kiszenia mają zbawienny wpływ na kondycję skóry, włosów i paznokci. A dla osób dbających o linię cenna informacja – kiszenie obniża kalorie! Najlepiej do kiszenia nadają się owoce i warzywa o wysokiej zawartości cukru, a produkty powinny być świeże i nie poddane żadnym uszkodzeniom. Sam proces kiszenia jest prosty i nieśmiało twierdzimy, że nie trzeba go szerzej przedstawiać. 

KISZENIE - rach, ciach!
Do słoja wkładamy dowolne warzywa i zalewamy solanką, która ma właściwości konserwujące oraz dodajemy dodatki w postaci kopru, ziela angielskiego, gałązek jałowca czy pro zdrowego czosnku. Inaczej jest z kapustą, tu nie używa się solanki, a jedynie ugniata kapustę do momentu, w którym puści soki. Naczynie przez pierwsze dni powinno być przechowywane w temp. 15-20 ° z uchylonym wieczkiem, zapewniając tym samym dostęp do powietrza.




Zupy to obowiązkowy element zimowych obiadów. Poprzez dodanie odpowiednich składników do bazy, możemy całkowicie zmienić jej smak i tym samym uchronić się przed infekcjami. Jeżeli lubisz eksperymenty, przygotuj zupę tajską. Jej czynnikiem rozpoznawalnym są pikantne dodatki, w postaci sporej ilości papryki, pasty curry i chili. Smakuje równie dobrze z krewetkami, jak i z kurczakiem (na zdjęciu wyżej). Spróbuj zamienić niedzielny rosół na pyszną zupę nasyconą smakiem Tajlandii.

Bazując na wspomnianych kiszonkach – przygotuj kapuśniak! Aromatyczny, kwaśny z dodatkiem boczku i przede wszystkim rozgrzewający. Kolejną propozycją jest kartoflanka, prosty przepis, która nie wymaga dużych nakładów pracy i wyszukanych składników. Przyrządzona według sprawdzonej receptury smakuje wprost nieziemsko.