Tradycje świąteczne w Polsce


Tradycje

Wieczór wigilijny zbliża się wielkimi krokami. Co roku powtarzamy te same zwyczaje, ale czy wiemy co one oznaczają?

 

Opłatek

W większości domów zwyczaj łamania się opłatkiem i składania życzeń jest nieustannie pielęgnowany. Zwyczaj ten nawiązuje do ewangelicznego dzielenia się chlebem.

Zdarza się, że opłatki wysyłane są listownie do bliskich, z którymi nie będziemy mogli spotkać się w święta, a którym chcemy złożyć najserdeczniejsze życzenia i „połączyć się” z nimi tym gestem.

 

Puste nakrycie przy stole

Zostawianie jednego pustego nakrycia dla niespodziewanego gościa jest niezwykle ciekawym zwyczajem, które od wieków towarzyszy Polakom w święta.. Według pradawnych wierzeń, dodatkowe nakrycie przypominało o duszach zmarłych krewnych, którzy w tym czasie przychodzili na ziemię. Następnie miejsce to dedykowane było „strudzonym wędrowcom” , których zima zaskoczyła w podróży. Obecnie jest on przesłaniem, że nikt w tym dniu nie powinien być sam, ale jest też symbolem polskiej gościnności i gotowości do niesienia pomocy innym. 

 

Sianko pod wigilijnym obrusem

Zwyczaj ten jest reliktem pogańskich obchodów przesilenia zimowego. Dawniej siano było rozścielane niemal wszędzie, by zapewnić duchom przybyłym na ziemię wygodne dojście do stołu, a ludziom dostatek. W czasach chrześcijańskich natomiast stało się ono symbolem narodzin Jezusa w stajence. Według tradycji sianko ma sprowadzić dobrobyt na domostwo.