Awokado to jedno z najzdrowszych owoców, znanych już najstarszym cywilizacjom. Tym razem, oprócz garści ciekawostek na jego temat, prezentujemy również przepis na wspaniałe Placki wielowarzywne z awokado, jajkiem i salsą z pieczonej papryki i pomidorów.
1# Awokado zawiera przeciwutleniacz o nazwie glutation. Dieta bogata w ten owoc może nie tylko zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, ale również spowolnić proces starzenia. Awokado doskonale wspomaga również nasze serce. Zawiera ogrom kwasu foliowego, tłuszcze nienasycone i kwas foliowy. W skrócie - masz problemy z sercem? - Jedz awokado!
2# To nie koniec zalet tego owocu. Awokado to również masa błonnika, masa doskonałych tłuszczy (przydatnych np. w walce z łuszczycą) oraz źródło potasu - zawiera go więcej niż banan! Nie bez powodu awokado jest na masową skalę wykorzystywane w branży kosmetycznej. A może bolą Was stawy? Zmieszajcie awokado z olejem sojowym - zapalenie powinno znacznie się zmniejszyć!
3# Koniec wymieniania zalet, a teraz trochę teorii. Często pada pytanie, czy awokado to owoc czy warzywo. Oczywiście jest to zdecydowanie owoc! 75% światowej produkcji awokado pochodzi z Ameryki Północnej. Uprawa jest dosyć skomplikowana i wymaga specyficznego klimatu. Badania potwierdzają, że owoc ten był znany już 15 000 lat temu na terenach dzisiejszego Peru.
4# Awokado to znany afrodyzjak. Aztecy wierzyli, że oddziałuje on tak silnie, że zabraniali go jeść młodym kobietom. Trzeba to sprawdzić na własnej skórze!
5# Uwaga! Awokado nie mogą spożywać zwierzęta. Może być silnie trujące np. dla ptaków, koni, psów czy kotów, ponieważ zawiera persynę. Na szczęście jest ona całkowicie nieszkodliwa dla człowieka.
6# Jak poznać, czy awokado jest dojrzałe? To proste! Jest twarde? Czyli jeszcze nie dojrzało. Jest miękkie? Odpuść sobie. Idealne awokado powinno mieć konsystencję zimnego masła.
7# Uważaj, ponieważ awokado po jakiejkolwiek obróbce szybko traci swój kolor - zaczyna czernieć. Jeśli chcesz temu zapobiec, skrop awokado cytryną lub nie wyrzucaj pestki. Przygotowany dip, sałatka czy pasta (np. popularne guacamole) zachowa swój kolor, jeśli pozostawisz w nim pestkę.
Tyle ciekawostek - czas zabierać się za gotowanie! Poniżej znajdziecie świetny przepis na przepyszne Placki wielowarzywne z awokado. Smacznego!
Placki wielowarzywne z awokado, jajkiem i salsą - przepis z książki kulinarnej Topaz "Polska na widelcu" nagrodzonej Złotym Medalem konkursu "Power of Content Marketing 2018"
Składniki:
Placki:
250 g marchewki
200 g korzenia selera
200 g cukinii
40 g selera naciowego
50 g pora
60 g cebuli
1-2 ząbki czosnku
120 g ziemniaków
3 jajka
100 g mąki razowej pszennej
30 g prażonych ziaren słonecznika
30 g prażonych pestek dyni
1/3 pęczka natki pietruszki
30 g nasion chia
Awokado:
4 jajka (sadzone)
60 ml masła klarowanego
150 ml oleju do smażenia
sól, pieprz, sok z cytryny, gałka muszkatałowa
Salsa z pieczonej papryki i pomidorów:
1 papryka
1 pomidor
2 ząbki czosnku
30 ml oliwy z oliwek
sól, pieprz, cukier, odrobina pieprzu cayenne
Sposób Przygotowania:
Obraną marchew, korzeń selera, ziemniaki oraz cukinię (nieobraną) zetrzeć na tarce na grubym oczku. Seler naciowy, por, cebulę, czosnek pokroić w drobną kosteczkę. Zieloną pietruszkę posiekać. Marchew, seler korzenia, cukinię i ziemniaki lekko posolić, odczekać aż puszczą wodę i dokładnie odcisnąć. Seler naciowy, por, cebulę, czosnek zeszklić na maśle i wystudzić. Wszystkie składniki wymieszać z jajami, mąką razową pszenną, ziarnami słonecznika i pestkami dyni, nasionami chia, następnie dodać przyprawy i posiekaną zieloną pietruszkę. Wymieszać. Na rozgrzanej patelni formować placki i smażyć na złoty kolor. Awokado obrać i pokroić w kosteczkę, delikatnie skropić sokiem z cytryny, aby nie szczerniało.
Salsa:
Umytą paprykę i pomidora rozdrobnić bardzo drobno pokroić, chwilę poddusić, wymieszać z oliwą i posiekanym czosnkiem. Upiec w piekarniku, następnie przełożyć do rondelka, zblendować, przetrzeć przez sito i przyprawić do smaku.
Placki podawać z awokado, salsą oraz usmażonymi na maśle jajkami sadzonymi.