Jak założyć ogródek


Jak

Wielkimi krokami zbliża się wiosna – oczywiście ta kalendarzowa, ponieważ wiosna za oknem była z nami niemal przez całą zimę. Ci, którzy je posiadają, już myślą o ich uprzątnięciu, a wszystkich tych, którzy jeszcze ich nie mają, serdecznie zachęcamy do ich założenia. Dziś opowiemy Wam o tym, jak założyć swój własny ogródek!


Po co nam w ogóle ogródki? Spójrzmy na ceny żywności z oznaczeniami BIO czy EKO. Przy odrobinie wysiłku i dobrych chęci, podobne warzywa i owoce jesteśmy w stanie wyhodować sami, zwłaszcza, że nasz klimat coraz bardziej sprzyja uprawom. Dzięki wyższym temperaturom, okres wegetacyjny roślin w Polsce się wydłuża. A więc, jak zabrać się do stworzenia swojego własnego, wymarzonego ogródka, w którym wyhodujecie smakołyki idealne do późniejszego wykorzystanie w kuchni? Opowiemy Wam krok po kroku!


Przede wszystkim, musisz wybrać odpowiednie miejsce. Z dala od drogi (w końcu nie chcesz chyba, aby Twoje warzywa wchłaniały toksyny),nasłonecznione i osłonięcie od wiatru – to podstawowe kwestie, którymi powinniście się kierować przy doborze odpowiedniego usytuowania swojego ogrodu. Trzeba też zwrócić uwagę, czy do danego miejsca łatwo będzie Wam doprowadzić wodę. W końcu zawsze wygodniej będzie odkręcić kran i podlewać rośliny przy pomocy szlauchu, aniżeli dźwigać codziennie kilkanaście konewek z wodą z drugiego końca podwórka. Ale spokojnie – na podlewaniu trzeba się będzie skupić dopiero wtedy, kiedy zacznie się sezon wegetacyjny, czyli rośliny będą obradzały.




Po drugie, zbadaj pH swojej gleby. Możesz to zrobić za pomocą pehametru, który kupisz w każdej aptece lub sklepie ogrodniczym. Idealny odczyn gleby pod warzywa powinien być lekko kwaśny – pomiędzy 6,0 a 7,0. Gdyby okazało się, że kwasowość Twojej gleby jest zbyt wysoka, zniwelujesz ją poprzez odpowiednie nawozy, w których doborze pomoże Ci specjalista.


Kolejny krok to oczyszczenie miejsca, w którym chcesz hodować swoje warzywa. Zbierz wszystkie gałęzie, kamienie i inne zbędne elementy. Jeśli tego nie zrobisz, może okazać się, że na tych pozostałościach żyją np. grzyby, które później zainfekują Twoje rośliny. Następnie przechodzimy do spulchnienia gleby. Tutaj potrzeba będzie nieco więcej Twoje pracy. Cały ogródek należy przekopać za pomocą szpadla, aby rośliny łatwiej zakorzeniały się i bez wysiłku mogły pobierać wodę oraz inne składniki odżywcze. Jeżeli gleba jest wyjątkowa niesprzyjająca, można również zastosować kompost.

Teraz pora na planowanie. Czy wiesz już, jakie warzywa i zioła chcesz hodować w swoim ogródku? Koniecznie sprawdź, czy mogą rosnąć obok siebie! Okazuje się, że różne rośliny wytwarzają przeróżne substancje, a co za tym idzie, nie znoszą swojej obecności. Warto umieścić je w oddzielnych częściach ogródka lub w ogóle zrezygnować z siania/sadzenia niektórych z nich. W internecie z łatwością znajdziesz, jakie rośliny będą miały na siebie pozytywny wpływ oraz połączeń których roślin najlepiej unikać.




Musisz przygotować grządki. Mogą być one podsypane, aby nie gromadziła się w nich woda. Pamiętaj o zostawieniu przestrzeni pomiędzy grządkami, aby móc się wygodnie między nimi poruszać i pielęgnować rośliny.


Siejemy (i sadzimy)! Od czego zacząć… Jako pierwszą możesz zasiać cebulę lub też posadzić dymkę – wtedy uzyskasz również przepyszny szczypiorek. W połowie marca możesz już zabrać się za sałatę, marchew, groch czy seler. Kwiecień to idealny czas na brokuły, kalafior, kapustę i buraki. W maju zasiej ogórki, dynię, cukinię i pomidory czy fasolę. Pamiętaj, że niektóre rośliny obradzają nawet kilka razy do roku, a w czasie, kiedy wydają plony, musisz szczególnie dbać o to, aby niczego im nie brakowało.


W TOPAZ przygotowaliśmy szeroką ofertę nasion, które z pewnością ułatwią Ci stworzenie Twojego wymarzonego ogródka. Zapraszamy na zakupy!