Jak się pozbyć lub uniknąć kataru (6 sposobów)


Jak

Pierwszy jesienny katar już za Tobą? A może problem z zatkanym nosem dopiero się zbliża? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy garść prostych porad, jak poradzić sobie z tym problemem podczas jesiennej zawieruchy!


Katar to nazwa potoczna nieżytu nosa. Jest wywoływany głównie przez wirusy. Dotyka ludzi w każdym wieku. Ludowe mądrości głoszą, że leczony trwa tydzień, a nieleczony 7 dni. Przekonał się o tym prawdopodobnie każdy, kto przy pierwszym większym katarze zakupił całą masę medykamentów mających pomóc w szybkim uporaniu się z problemem. Zapraszamy do przeczytania kilku prostych porad, zarówno na uniknięciu kataru, jak i ułatwienie sobie życia, kiedy już Was dopadnie.


#1 Inhalacje


Katar najczęściej związany jest z infekcją górnych dróg oddechowych. Ogromną ulgę mogą przynieść inhalacje. Kup w aptece paczkowaną szałwię lekarską lub rumianek albo olejek eukaliptusowy. Nalej do miski wrzątku, wsyp zakupione zioła lub wlej kilkanaście kropel olejku. Następnie połóż sobie ręcznik na głowie i wdychaj to opary przez 10-15 minut – po prostu łap powietrze nosem i wypuszczaj ustami. Zioła mają działanie dezynfekujące – z pewnością rozrzedzą zalegającą wydzielinę i ułatwią Ci oddychanie. Uwaga! Nie stosuj inhalacji częściej niż 3 razy dziennie.


#2 Lecz nie tylko objawy, ale szukaj przyczyny


Jeżeli katarowi towarzyszy osłabienie, ból głowy, gorączka, ból gardła, koniecznie udaj się do lekarza. O ile sam katar jesteś w stanie stosunkowo łatwo wyleczyć samemu, o tyle w przypadku ww. konieczne będzie użycie środków farmaceutycznych.




#3 Myj ręce


Częste mycie rąk uniemożliwia zarazkom szybkie przeniknięcie do naszego organizmu. Z kolei, jeśli jesteś już chora/y, trudniej będzie Ci zarazić inne osoby z Twojego otoczenia.


#4 Pij dużo płynów


Gorące płyny błyskawicznie pomogą Ci oczyścić drogi oddechowe. Dodatkowo, jeśli występuje u Ciebie ból gardła, powinny go znacznie złagodzić. Pamiętaj o dolaniu syropu owocowego lub cytryny do każdej herbaty – to dodatkowa porcja tak ważnej dla odporności witaminy C. Cukier możesz zastąpić miodem, który ma właściwości antybakteryjne.


#5 Witaminy


Skoro już doszliśmy do tematu witamin… Po co łykać te w tabletkach? Nawet jeśli są wytworzone w najlepszej technologii to i tak ich przyswajalność jest o wiele niższa, aniżeli poprzez zwykły pokarm. Najwięcej witaminy C znajdziesz w tych produktach (kolejność wg. zawartości witaminy): żółta papryka, czerwona papryka, zielona papryka, pomarańcza, jarmuż, brukselka, brokuł, czarna porzeczka, kiwi, biała kapusta, mango, mandarynka, grejpfrut, pomidor, cytryna.


#6 Dbaj o wilgotność


Nie ma chyba nic gorszego od uczucia suchości w nosie podczas kataru. Zadbaj więc o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu, w którym przebywasz. Zimą możesz położyć na kaloryferze mokry ręcznik. Latem najlepszym sposobem będzie zaopatrzenie się w specjalny nawilżacz powietrza, który znacznie ułatwi nam oddychanie.