Dzień Dziecka na świecie


Dzień

Dzień dziecka obchodzony jest na całym świecie, jednak nie wszędzie dzieci świętują 1 czerwca i w taki sam sposób, jak w Polsce. Przeczytajcie kilka ciekawostek na temat tego święta w różnych częściach globu.


#1 Polska

Pierwszy, nieoficjalny Dzień Dziecka w Polsce zanotowano w 1929 roku. Aż do roku 1952 święto to obchodzono we wrześniu. Zmiana ta dotyczyła wszystkich Państw tzw. bloku socjalistycznego. Dzień ten wyczekiwany jest przez wszystkie dzieci. W szkołach zwykle nie ma sztywnego toku zajęć, a zamiast tego organizowane są zajęcia na świeżym powietrzu oraz wycieczki. Specjalnie z tej okazji również sieć sklepów TOPAZ przygotowała świetną ofertę zabawek (i nie tylko) dla dzieci - tych młodszych i tych odrobinę starszych. Zajrzyj do naszej gazetki (kliknij) 


#2 Paragwaj

Przygotowania do tego święta w Paragwaju rozpoczynają się kilka dni wcześniej i są o wiele poważniejsze, bardziej podniosłe, aniżeli w innych częściach świata. Dzień Dziecka obchodzi się tam 16 sierpnia. Data ta upamiętnia jedną z wielkich bitew na terenie Paragwaju, podczas której zginęła ogromna liczba dzieci i młodzieży.
#3 Turcja

Turcy obchodzą Dzień Dziecka 23 kwietnia. Jest to upamiętnienia odzyskania suwerenności przez Turcję. Jedną z tradycji jest malowanie dzieci farbami, aby upodobnić je do roślin oraz zwierząt. Inną tradycją jest puszczanie popularnych w Turcji latawców.


#4 Japonia

W Japonii nie ma typowego Dnia Dziecka. Jest za to Dzień Dziewczynki (3 marca) oraz Dzień Chłopca (5 maja). W dniu swojego święta, dziewczynki stroją różnego rodzaju lalki, a chłopcy, jako przyszli panowie domów, wieszają w domach i ogrodach ryby, będące symbolem rodziny.


#5 Niemcy

W Niemczech żyją prawdopodobnie najszczęśliwsze dzieci na świecie, bo… Dzień Dziecka obchodzony jest tam 2 razy w roku! W Niemczech wschodnich, przed upadkiem ZSRR, podobnie jak w Polsce obchodzono Dzień Dziecka 1 czerwca. Niemcy zachodnie obchodziły to święto 20 września i aby uniknąć kłótni, tak już pozostało.


#6 Francja

Francuzi obchodzą Dzień Dziecka już 6 stycznia. Przygotowują wtedy uroczyste kolacje, podczas których zakładają dzieciom papierowe korony i obdarowują upominkami.