8 trików na grilla - sprawdź i zaskocz znajomych!


8

Mimo zmiennej pogody, maj to w Polsce miesiąc, w którym niemal na każdym kroku czuć zapach grilla. Karkówka, szaszłyki, kiełbaski – czy jest ktoś, kto nie lubi majowego grillowania? Trzeba się jednak do tego dobrze przygotować! Prezentujemy Wam 8 trików, które sprawią, że zaskoczycie swoich gości, a każda kolejna impreza grillowa będzie jeszcze lepsza i łatwiejsza w przygotowaniu.


#1 Przygotowujemy w kuchni smakołyki do kolejnego grilla i właśnie orientujemy się, że nie wyczyściliśmy rusztu po poprzedniej imprezie. Znacie to? Oczywiście sprawę mogłaby ułatwić szczotka do czyszczenia grilla, ale nie każdy ją posiada. Co wtedy zrobić? Sposób jest banalnie prosty! Wyjmij folię aluminiową i zgnieć ją w większą kulkę. Tak przygotowanym „czyścikiem” bez problemu usuniesz nawet najstarsze zabrudzenia.


#2 Węgiel wrzucony, podpałka użyta – pali się aż miło! Grillujemy? Nie tak szybko! Poczekaj, aż węgiel dobrze się rozżarzy i zszarzeje. W innym wypadku na Twoje smakołyki mogą przenosić się toksyczne substancje, a tego wolałbyś przecież uniknąć.


#3 Zapomniałeś o kupieniu podpałki? Nic się nie martw – na to mamy aż dwa świetne sposoby. Na pewno masz gdzieś w domu wytłoczki (opakowania) po jajkach. Oczywiście mówimy o tych tekturowych – pod żadnym pozorem nie wolno palić plastiku. Ułóż kilka bryłek węgla w miejscu, gdzie powinny leżeć jajka i podpal. Będziesz zaskoczony efektem!


Do drugiej metody będziesz potrzebował dużej gazety (takiej starego typu, najlepiej z nielakierowanym papierem) oraz 1-1,5 litrowego słoika. Dokop się do środka gazety i rozbierz ją na części pierwsze. Będą Ci potrzebne 2-3 pełne kartki. Rozłóż je jedna na drugiej i zacznij składać ciasno od dołu – mniej więcej w 2-centymetrowe paski. Kiedy dojdziesz już do połowy wysokości składanej gazety, połóż słoik i owiń go gazetą dookoła. Wstaw słoik owinięty gazetą do grilla i obsyp dokładnie dookoła węglem. Postaraj się w miarę dokładnie obłożyć cały słoik. Następnie wyjmij słoik, pozostawiając gazetę i włóż do środka kilka bryłek węgla. Podpal gazetę i od tego czasu masz 15 min dla siebie. Po tym czasie cały węgiel będzie pięknie rozżarzony – gwarantujemy, że to najlepszy i niezawodny sposób!




#4 Patyk od szaszłyka spalił się, zanim mięso zdążyło dojść? Na to też mamy sposób! Przed przystąpieniem do składania szaszłyków, namocz je przez kilka minut w zimnej wodzie. Przetrwają bez szwanku całe grillowanie! Pamiętaj też, aby nie używać jednego, a dwóch patyczków – szaszłyki będą stabilniejsze i łatwiej będzie Ci je obracać.


#5 A co z marynowaniem mięsa? W internecie można znaleźć wiele przepisów na wymyślne marynaty, ale większość powinniśmy odrzucić z jednego prostego względu – do marynaty nie powinno się dodawać soli. Jeśli mięso będzie przez dłuższy czas miało kontakt z solą, sól wniknie do środka, zastępując wodę, a to z kolei sprawi, że po ugrillowaniu będzie suche i twarde.


#6 Ano właśnie – jak już jesteśmy przy soli to wraca mityczne pytanie: czy powinno się solić mięso/steki przed smażeniem lub grillowaniem? Odpowiedź brzmi – oczywiście! Posolenie mięsa na chwilę przed obróbką nie sprawi, że mięso się wysuszy. Stałoby się tak w sytuacji, kiedy mięso miałoby kontakt z solą przez dłuższy czas. Śmiało więc możesz posolić swojego steka przed wrzuceniem na ruszt. Dodatkowo, wytapiający się tłuszcz sprawi, że cały stek będzie równomiernie otoczony cieniutką warstwą soli.


#7 Grill to nie tylko mięso i warzywa – czy próbowaliście grillować owoce? Najlepsze będą ananasy oraz wszelkie cytrusy, np. grejpfruty czy pomarańcze. Kiedy lekko się przypieką (skarmelizują) staną się cudownie słodkie. Z zewnątrz będą wyglądały na wysuszone, ale w środku będą niewiarygodnie wilgotne. Niebo w gębie!


#8 Nie grilluj bezpośrednio na ruszcie – używaj tacek! Tłuszcz w kontakcie z węglem wytwarza niebezpieczne, toksyczne substancje!