7 zasad zdrowego żywienia dzieci


7

Już niedługo powrót do szkoły, a więc i czas, kiedy Twoje dzieci będą pracowały ze szczególną intensywnością. Warto więc pomyśleć o tym, co i jak powinny jeść, aby jak najlepiej przygotować się na trudy edukacji.

 

#1 Regularne posiłki

 

Dobre nawyki żywieniowe należy zaszczepiać od najmłodszych lat. Ucz swoich dzieci jedzenia regularnych posiłków. Śniadanie, obiad i kolacja, dodatkowo wzbogacone np. drugim śniadaniem do szkoły oraz podwieczorkiem to wszystko, co potrzeba Twojemu dziecku do zaspokojenia jego potrzeb. Nie podjadamy pomiędzy posiłkami!

 

#2 Unikaj konserwantów

 

Po co komu konserwanty? Jedzmy produkty świeże, bez zbędnych dodatków. Uczmy tego również nasze dzieci!



 

#3 Babciny kompot lub sok 100%

 

Picie słodkich, gazowanych napojów to okropny nawyk. Walczmy z nim! Babciny kompot, woda oraz świeżo wyciskane soki są o niebo lepsze!

 

#4 Nie zmuszamy do jedzenia

 

Twoje dziecko nie ma ochoty na obiad? Nie zmuszaj go do jedzenia! W zamian możesz przygotować przekąski, o których przeczytasz w następnym punkcie.

 

#5 Alternatywa dla chipsów?

 

Przekąska nie musi być zła! Twoje dziecko nie zjadło całego obiadu albo nie miało ochoty na śniadanie? Suszone owoce, orzechy, warzywa pokrojone w słupki, podane z odrobiną sosu jogurtowego lub rozwodnionym hummusem – będzie pysznie i zdrowo!



 

#6 Ucz swoje dziecko sezonowości

 

Do przygotowywania posiłków używaj zawsze produktów sezonowych. Skąd Twoje dziecko ma wiedzieć w przyszłości, jakie warzywa i owoce powinno wybierać, jeśli wiecznie żywiło się mrożonkami? Bądźmy odpowiedzialni – jedzmy i gotujmy odpowiedzialnie!

 

#7 Warzywa i owoce bez ograniczeń

 

To chyba jedyne uzależnienie, z którym nie trzeba walczyć. Pokaż swojemu dziecku świat przepysznych owoców i warzyw. Niech czekolada i przepełnione cukrem przekąski pójdą raz na zawsze w odstawkę! Pamiętaj, że po warzywa i owoce możemy sięgać, kiedy tylko mamy na nie ochotę, a WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) uznała je za podstawę piramidy żywienia.