Dzień Babci i Dziadka - kiedy obchodzimy, co kupić na prezent, jakie życzenia


Dzień

Zastanawialiście się kiedyś, kto wymyślił Dzień Babci i Dziadka albo dlaczego go obchodzimy? A może mieliście problem z prezentem i nie wiedzieliście co kupić lub brakowało Wam pomysłu na życzenia? Jeśli tak to serdecznie zapraszamy do przeczytania artykułu – na pewno znajdziecie tam odpowiedzi na wszelkie nurtujące Was pytania.

 

Dlaczego Dzień Babci obchodzony jest 21 stycznia? Pomysł utworzenia tego święta pojawił w 1964 roku w tygodniku „Kobieta i Życie”. Rok później święto zaczął popularyzować „Express Poznański”, by w roku 1966 data 21 stycznia została oficjalnie ogłoszona Dniem Babci. Tego samego dnia święto babć obchodzi się również w Bułgarii oraz Brazylii. We Francji natomiast babcie świętują zawsze w pierwszą niedzielę marca, w Hiszpanii 26 lipca, a w Wielkiej Brytanii w pierwszą niedzielę października. 

 

Dzień Dziadka obchodzimy 22 stycznia. Podobnie jak przy okazji Dnia Babci, święto dziadków obchodzone jest w różnych terminach w poszczególnych państwach. Dla przykładu, we Francji dziadkowie świętują w pierwszą niedzielę października - podobnie w UK. Ciekawą formę święto to przyjęło w USA i Kanadzie. Zostało ono oficjalnie ustanowione w 1978 roku przez prezydenta Jimmy’ego Cartera i wypada w pierwszą niedzielę po amerykańskim Święcie Pracy, czyli na początku września.
Co roku, w związku z tymi świętami, pojawia się wiele pytań typu „co kupić”, „co zrobić” dla Babci i Dziadka. Przygotowaliśmy się na to, proponując naszym klientom szeroką gamę produktów, którymi mogą obdarować swoich Dziadków.

 

Częstym problemem są również życzenia dla babci i dziadka. Czasami brakuje nam weny, ale mamy radę również na to! Składając czy wypisując życzenia swoim Dziadkom, napiszcie to, co tak naprawdę czujecie. Kilka ciepłych słów prosto z serca z pewnością sprawi, że Wasi bliscy poczują, że są dla Was ważni – a o to przecież przede wszystkim chodzi. Gdyby jednak brakowało Wam inspiracji, poniżej publikujemy przykłady najciekawszych życzeń, które wymyślili nasi klienci w jednym z konkursów, zatytułowanym „Moi bohaterowie”. 


Nie zapomnę Babciu chleba prosto z pieca wyjętego
I rąk Twoich Dziadku drogi boś zarobić miał na niego
Nie zapomnę Babciu droga ze stokrotek białych wianka
Nie zapomnę Dziadku drogi jak ciągnąłeś mnie na sankach
Nie zapomnę Babciu droga naleśników z serem białym
Nie zapomnę Dziadku drogi Twych brązowych kapci starych
Nie zapomnę Babciu droga „W imię Ojca, Syna, Ducha…”
Nie zapomnę Dziadku drogi jak prosiłeś bym Cię słuchał
Nie zapomnę Babciu droga trzasku ognia w piecu starym
Nie zapomnę Dziadku drogi gdy zdechł ukochany Szarik
Nie zapomnę Babciu droga skarpet z dziurą które zszyłaś
Nie zapomnę Dziadku drogi że w Twych rękach była siła
Nie zapomnę Babciu droga czasu który dla mnie miałaś
Nie zapomnę Dziadku drogi że tak bardzo mnie kochałeś


~Pan Mariusz z Siedlec

 

Smaczny dzisiaj był obiadek
Bo gotował go mój dziadek
Potem z nami kopał w piłkę
Niejedną nam zrobił zmyłkę
W lekcjach także coś podpowie
O czym mama się nie dowie
Często bierze nas na spacer
Pływa z nami łódką latem
Kocha wnuki młody duchem
Czas ma zawsze ich wysłuchać
Jeśli problem się pojawi
Dziadek zaraz to naprawi
Jednym słowem nazwę Go
„Superdziadek” to jest to

~Pani Aneta z Mińska