Wigilijne potrawy z całego świata


Wigilijne

Czy w Wigilię obowiązuje post? Jakie potrawy jada się w Wigilię na całym świecie? Zapraszamy do naszego artykułu! Gwarantujemy, że będziecie zaskoczeni!


Według obowiązujących przepisów kościelnych, 24 grudnia – w Wigilię Bożego Narodzenia nie obowiązuje post! Jednakże biskupi polscy zachęcają do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w tym dniu z uwagi na jego podniosły charakter. Tak więc, nie jedzenie mięsa w Wigilię wynika obecnie wyłącznie z tradycji, a nie z kościelnych przepisów. Nie dziwmy się więc, że na całym świecie potrawy mięsne królują na wigilijnych stołach. A zatem – co jada się w innych państwach, podczas świętowania Narodzin Chrystusa? Zobaczcie sami!


#1 Wielka Brytania

 

Na wyspach brytyjskich tradycyjną potrawą bożonarodzeniową jest pieczony indyk. Z ziemniakami, brukselką, kasztanami – opcji jest mnóstwo, ale to mięso to podstawa angielskich świąt.

 

#2 Francja

 

Francuzi słyną z wykwintnej kuchni. Na francuskich stołach w Święta królują owoce morza, ale jest jeszcze coś, bez czego Święta nie mogą się obyć – foie gras. Jest to pasztet z otłuszczonych gęsich lub kaczych wątróbek. Na całym świecie uważany jest za ogromny, dość drogi przysmak. Każdy powinien choć raz go spróbować, najlepiej z ulubionym pieczywem oraz odrobiną żurawinowej konfitury.

 

#3 Włochy

 

W temacie świątecznych przysmaków, Włosi zbytnio nie zaskakują. Na włoskiej wigilii raczej nie uświadczymy mięsa, ale nie może na niej zabraknąć owoców morza – małży, ostryg, ośmiornic, ryb czy krewetek. Tradycyjnie, wigilijną wieczerzę otwiera makaron z ich dodatkiem. W zależności od regionu Włoch, upodobania odnośnie sposobu podania makaronu oraz jego rodzaju – są różne.


 


#4 USA

 

Amerykanie nie uznają świętowania bez mięsa, dlatego też tuż obok wspominanego przy okazji Wielkiej Brytanii indyka, na stole musi znaleźć się pieczona szynka. Co warte odnotowania, Amerykanie w Wigilię nie stronią od alkoholu. Tradycyjnie popija się tam podczas ucztowania ajerkoniak, grzane wino oraz różnorakie drinki na bazie szampana.

 

#5 Hiszpania

 

La Nochebuena, czyli Wigilia, w Hiszpanii zaczyna się podobnie jak w Polsce – od tradycyjnej kolacji w rodzinnym gronie. Zależnie od regionu, podawane są różne posiłki, a przede wszystkim z różnego rodzaju mięsami. Dlatego też w jednej części Hiszpanii znajdziemy wieprzowinę, w innej drób, a np. na Kanarach nie powinno nas zdziwić mięso z kozy. Gwarantujemy jednak, że nigdzie nie zabraknie słynnej jamon, czyli długodojrzewającej szynki. Hiszpanie ją kochają!

 

#6 Niemcy

 

Trzeba przyznać, że kuchnia niemiecka nie jest zbytnio wyrafinowana. Podczas Wigilii Niemcy najchętniej przygotowują sałatkę ziemniaczaną oraz pieczoną kiełbasę. Dopiero w kolejne świąteczne dni sięgają po nieco bardziej wyszukane dania, jak np. faszerowane kaczki czy gęsi oraz dziczyznę.